Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

3D Baskı Teknolojisi

2 Yazan : - 20 Temmuz 2013 - Bilim, Teknoloji

Son yıllarda oldukça ilgi gören bir konuda 3 boyutlu baskıdır.
3 boyutlu baskının kısaca tanımı – üç boyutlu katı şekillerin dijital tasarımlardan yaratılmasıdır. Bu işlem için bir yazıcı/baskı cihazının kullanılmasıdır. – Günümüzde bu işlemler ile tasarım modelleri, kıyafetler gibi bir çok şey üretilebiliyor. 3 boyutlu baskının gündemde olmasının bir nedeni ise yakın zaman önce 3 boyutlu yazıcıdan üretilerek ateşlenen silahdır.

3D-gun

3 boyutlu baskının hikayesi çok yeni değil aslında. Chuck Hull 1980’lerde ‘katı görüntüleme’ nin patentini alarak 3D Systems Corp.U kuruyor ve 1984 yılında ilk 3 boyutlu yazıcıyı üretiyor. Zaman içinde bu teknoloji gelişerek, 3 boyutlu yazıcılar gündelik hayatta kullandığımız masaüstü yazıcı yada fotokopi makinesine benzer bir hale gelmiştir.

3 boyutlu bir cisim yaratmak için ilk başta bir fikiriz veya amacınız olmalıdır. CAD ve/veya benzeri modelleme yazılımı ile bu cismin planını çıkarmanız gerekir. Yazılım son aşamada bu planı katmanlara bölerek yazıcının cismi basmasına(!) imkan sağlar.

Artık yazılım veya çizim ile uğraşmanıza da gerek yok. Shapeways, Sculpteo, Thingiverse gibi web sitelerinde başkaları tarafından çizilmiş planları veya basılmış halini almanızda mümkün.

Tasarımı 3 boyutlu yazıcıya gönderdiğinizde bir malzeme kullanılarak işlem yapılır. Kullanılan malzeme şeçtiğiniz yazıcı cinsine göre değişebilir. Bu malzemeler plastik, kauçuk, kağıt, poliüretan, metal olabilir. Çoğu cihazda malzemeler sprey edilerek, sıkıştırılarak yada farklı işleme teknikleri kullanılarak katmanlar halinde basılır.

objet-connex-350Tasarımın detayına göre  baskı işlemi saatler yada günler alabilir. Ortalama bir 3 boyutlu yazıcı 100 mikron kalınlığında katmanlar basabilir. Piyasada 16 mikron incelikte baskı yapabilen cihazlarda bulunmaktadır.

3 boyutlu baskının ilk zamanlarda tasarım firmalarında kullanılmaktaydı. Kullanım amacı, üretilecek ürünün farklı yada bire bir benzerine yaparak tasarımı geliştirmek ve sunumunu yapmak idi.

 

Şu an ise, 3 boyutlu cihazlar ile alternatif malzemeler kullanılarak, tasarlanan cismin bitmiş/kullanıma hazır hali üretilebiliyor.
Bir çok endüstri bu teknolojiden faydalanacak gibi görünüyor. Medikal firmalar duyma cihazları, bacak protezleri, çene gibi bir çok cismi üretmiş durumdadır.

Princeton-Bionic-Ear

 

 

Nasa gelecekte uzay istasyonlarında cihazların yedek parça üretmek için 3 boyutlu yazıcılar kullanmayı planlamaktadır.

3 boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak et üretmesi  ise en çılgın projedir.

Bu teknoloji yaşamımızı toptan değiştirmeye oldukça yakın. Çünkü  3 boyutlu makineler düşünüldüğü gibi pahalı değildir. Bu sene New York da yapılan ‘3 Boyutlu Baskı Konferansı’ da tanıtılan ‘Cube’ isimli ürünün fiyatı 1.399 USD’dir.

cube_learn_banner_2

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıcı ile ilgileniyorsanız www.cubify.com/cube adresinden detaylarına ulaşabilirsiniz.

 

 

İstanbul da yaşıyor. ToshibaTurkiye Distribütöründe Pazarlama Destek ve Ürün Müdürü olarak çalışmakta. Elektronik ve teknolojiyi çok seviyor. Apple tutkunu. Bimmer. Deep House seven kendi halinde bir DJ. 2 senedir Foursquare SU2. Foursqaure Türkiye üyesi. Eski basketbolcu, spor tutkunu. Aileden Galatasaraylı ve Galatasaray Klubü kongre üyesi.

Facebook Twitter LinkedIn Google+ Flickr YouTube Vimeo Skype   

No comments

Leave a reply

Daha fazla Bilim, Teknoloji
WordPress 10. Yaşını Kutluyor

Matt Mullenweg ilk WordPress blog platformunu hayata geçirdiğinde tarihler 27 mayıs 2003'dü ve ilk yayınlanan WordPress versiyonu ise 0.7.1 idi....

Vertu’nun İlk Android Telefonu

Lüks telefon üreticisi Vertu yine çok farklı bir dizayna sahip bir telefonu piyasaya sundu. Bu telefon diğer modellerden farkı, Android...

Kapat