Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Bağdat Caddesi’nden Geçen Tren

3 Yazan : - 17 Nisan 2013 - Yaşam-İnsan

 

Benim gibi doğma büyüme cadde çocukları,  hele biraz uzağında olunca Bağdat Caddesi’ni  özler muhakkak bir şekilde yad eder,  bu gün hatıralarım beni 60’lara götürdü…

Efendim, benim çocukluğumda, Bağdat Cadde’sinde, Feneryolu’nda tren hattı caddeyi bölerek geçer ve deniz tarafına doğru giderdi. Benim yaşımda olanlar ve daha büyüklerimiz, eğer İstanbul’da Anadolu yakasında ve de Kızıltoprak ile Suadiye arasında oturmuşlar ise muhakkak hatırlayacaklardır.

Feneryolu tren istasyonunun, Haydarpaşa/ Göztepe istikametinde, sağ tarafından, istasyona girmeden önce bir makas ile ayrılan hat, şimdi sabit pazar olan yerden Cadde’ye doğru iner, Caddeyi keser ve güney istikamette devam ederdi. Şimdi adı Faruk Ayanoğlu Caddesi olan yoldan  ( zannederim o zaman hatboyu idi adı ) Dalyan istikametine doğru giden bu hatta 60’lı yıllarda hat ve tüm raylar yerli yerinde durmaktaydı. Selamiçeşme’yi geçip buraya gelindiğinde arabalar yavaşlar ve bir hemzemin geçitten geçilirdi.

fnrylfb

Hat daha sonra dalyan koyuna, askeri bölgeye girerdi. Daha önceleri orada minik rokoko tarzı bir de istasyon binası varmış.

Çocuk aklım ile sorduğumda, babam, bunun “cephanelik” hattı olduğu söylerdi.

İşin çok daha ilginç bir yanı vardı ki, aynı yerde Bağdat Caddesi üzerinden ( caddenin iki yanında olmak üzere) tramvay hattı da geçmekte idi. Benim küçüklüğümde bu hat Selamiçeşme’ye kadar devam etmekteydi (1966 sonlarında kaldırıldı) bu durumda hem tren rayı hem de onu kesen bir tramvay rayı düşünün.

Burada da her iki ray birbirlerini engellemeyecek şekilde geçit izni vermekteydi. O hat hakikaten cephaneliğe mi giderdi yoksa orada olan plajlara mı yolcu taşırdı ? Doğrusu bunu da bilmiyorum.

Önce hemzemin geçit kaldırıldı ve yol düzgün bir hale getirildi, Daha sonra  cadde olarak düzenlenen yolun kenarındaki hat sökülerek cadde haline getirildi, en son, Feneryolu sabit pazarı olan yerdeki raylar söküldü. Şimdi sabit pazara giderseniz tatlı bir viraj şeklinde olduğunu göreceksiniz.

Şimdi düşünüyorum da bu hat hala dursaydı, oradan nostaljik bir buharlı geçerek deniz kıyısına insan götürebilseydi, ne ütopya değil mi  ?

Ali Ersin Saran

Emekli

Facebook Twitter 

No comments

Leave a reply

Daha fazla Yaşam-İnsan
Roopkund Trek / Uzun Geceler

   Çadırda uyku tulumu içinde uyumak bir takım kuralları öğrenmeyi gerektirir. İlk gecenizse, şimdiye kadarki en uzun gecenizi geçireceksiniz demektir....

Roopkund Trek / Kamptan önce

  -Jarphu kardeş, ne kadar yolumuz kaldı? -Sevgili Sakni, yolumuz aydınlıktır neden böyle huzursuzlanıyorsun anlamadım, gün doğalı daha birkaç saat...

Kapat