Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Bir lokma bir hırka.. Sadhular

4 Yazan : - 28 Nisan 2013 - Seyahat, Yaşam-İnsan

Yeni ayakkabılar, yeni cep telefonları, üst üste dizdiğimiz pantolonlar, t-shirtler, okumadığımız kitaplar, yazmadığımız kalemler… Biriktirdikçe biriktirdiklerimiz, tüketmeden yenilerini aldığımız tonlarca eşya, çaput, elektronik…

Yeni sevgililer, yeni arkadaşlar, bozuk para gibi harcanan ilişkiler, sosyal medyada bulunup bir sms mesajıyla bitirilen aşklar, kaybedilmiş duygular, unutulmuş eski mektuplar, ticarete dönmüş iletişimler, verdikçe almak istemeler, alamadığında alacak yeni bir kaynak aramalar.

Her yerden sırnaşık asalaklar gibi üzerimize saldıran reklamlar, beni al beni al diye yalvaran ürünler, o ürünleri tanıtan sözde mutlu ve kusursuz insanlar.

Koskocaman riyakâr bir dünya ve çürümüşlüğü pompalayan, yaşam sürecimizi tüket öl felsefesine endekslemiş büyük patronlar.

Arınmak, temizlenmek ve çağın dayattığı, kalın bir aba gibi üzerimize tüm ağırlığıyla binmiş, kolay tüketilen bütün bu ıvır zıvırlardan kaçıp kurtulmak istemiyor musunuz? Çekin o pis ellerinizi üzerimden diye bağırmak istemiyor musunuz zaman zaman?

sadhu 13Onlar ise her şeyi ama her şeyi arkalarında bırakmışlar. Dünya nimetlerinden uzakta, toplumun bir parçası olarak yaşamayı reddedip kendilerini ruhsal arınmaya adamışlar. Onlar, Sadhular.

Sanskritçede sadhu iyi adam demek, kadınlarına ise sadvhi diyorlar. Sadhular Hindistan’ın her yöresinde, bütün dünyevi zevk ve materyallerden, seksüel arzulardan uzakta, mağaralarda, ormanlarda, tapınaklarda ve çoğu zaman sokaklarda yaşayan,  meditasyon yoluyla moksha’ya (özgürlüğe) erişmeyi hedeflemiş bir topluluk. Halk sadhulara baba da diyor. Baba kelimesi Hintçe de baba demek. Bazen, bir saygı ifadesi olan “ji” ekini de kullanarak babaji diyorlar.

Çoğunlukla turuncu giysiler giyiyorlar (ki bu vazgeçişi temsil ediyor), yıkanmıyorlar, az konuşuyor, azıcık uyuyorlar. Bir lokma bir hırka prensibiyle ömürlerini geçiriyorlar. Dünyadaki son sadhu ölmeden kıyametin kopmayacağına inanan Hintliler, sadhulara son derece saygılılar, asla müdahale etmiyorlar, dokunmuyorlar, toplumu koruduklarına, düzenin bir parçası olduklarına inandıkları için düzenli olarak onlara yiyecek getirerek hayatta kalmalarını sağlıyorlar.

Bazı sadhular vücutlarına kül sürüyorlar, bu küller insanın doğum anındaki kirlenmemiş durumunu sembolize ederken aydınlanarak ölümü aştıklarını, Nirvana yolunda daimi olarak göç eden ruhlarını arındırdıklarını ifade ediyor..

Sizi bilmem ama bazen ben onlara çok özeniyorum :)

sadhu 10 sadhu 12 sadhu 11 sadhu 9 sadhu 8 sadhu 7 sadhu 6 sadhu 5 sadhu 4 sadhu 3 sadhu 1 sadhu 0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not: Fotograflar kendi portfolyomdandır, herhangi ticari bir ortamda kullanmamanızı rica ederim. Kullanmak isteyenler için burada istockphoto adresimi veriyorum

Yazarın Diğer Yazıları : 

 

Ruhunu ve dünyasını temiz tutmaya çalışan,
bir şeyleri, birilerini ötekileştirmeyen normal insan..

Facebook Twitter    

No comments

Leave a reply

Daha fazla Seyahat, Yaşam-İnsan
New York – City Pass

  New York’tasınız..  Gününüz kısıtlı  .. Şehre ilk  gelişiniz. Her şeyi görmek ,gezmek istiyorsunuz  . Müzeler,gökdelenler,deniz turları.. İşte bütün bunları...

Sıcacık Floransa Sarısı

  Prego, grazie, ciao, improvviso, amore, arrivederci, mangare, caro, te amo... İtalya, Floransa’dayız... Sanat, aşk, yemek, şarap ve keyif merkezi....

Kapat