Campo Dei Fiori – Dünyanın En Güzel Pazarları

2 Yazan : - 04 Mayıs 2013 - Seyahat

campodefiori

Uzaklardan sokak seslerine karışmış bir müzik duyuluyor. Ne dediğini anlamıyorsunuz ama pür dikkat dinliyorsunuz. Elinizde soğuk  bir kadeh prosecco.  Güneşli bir Roma günü. Belki de dünyanın son günü. Roma’da her günü dünyanın son günü gibi yaşamalısınız. Uzaklardan gelen müzik ise Adriano Celentano ..  İl Tempo Se Ne Va ( Zaman hızla geçip gidiyor) diyormuş Adriano Celentano.  Yarın bu oturduğunuz masada kim bilir kim oturacak ve siz kim bilir nerede olacaksınız.  Şu an Campo Dei Fiori’desiniz ya gerisinin önemi yok.

 

“Mille viae ducunt homines per saecula romam”

Ya da bizim kullandığımız biçimde  “Her yol Roma’ya çıkar”.  Onlarca meydanı, o meydanlarda bulunan yüzlerce restoran ,binlerce heykel ve yüzbinlerce turistle  zaten her yol Roma ya çıkmalıdır. Bir çokları için Roma,dünyanın merkezindedir.

Campo Dei Fiori meydanı ise Roma’nın adete küçük bir alana sıkıştırılmış halidir. Çiçek tarlası anlamına gelen ismiyle Campo Dei Fiori , Roma’nın en merkezi noktalarından birindedir. Diğer bir meşhur ve büyük meydan Piazza Navano ‘un hemen yakınında küçücük bir meydandır . Gündüzleri ortasında çiçekçiler,baharat ,sebze ,meyve ,et,balık satıcılarıyla tam bir şenlik yeridir. Eğer Roma’da kalmak için bir ev kiralamışsanız mutfak alışverişinizi yapacağınız yer burasıdır işte.  Elbette meydanın etrafını saran binalarda sayısız Ristorante,osteria  ve bar vardır.  Gözünüze kestirdiğiniz birine oturup keyfinize bakın.  Gelen geçeni izleyin ve alışveriş yapın.

campo

Gece olduğunda ise meydan Roma’lılar için bir buluşma noktası oluyor.  Hareket gece de sürüyor. Zaten gündüz gelmişseniz bir de gece nasıl oluyor burası deyip gene geleceksiniz.

campo-de-fiori-flowers

 

Bir iki mekan tavsiyesi vermek gerekirse

Konaklamak  için : Hotel Campo Dei Fiori

Ev kiralamak için :  Airbnb

Restoran :  Osteria La Carbonara  ( adından da anlaşılacağı gibi burada mutlaka carbonara yiyin)

Pizza ve hamur işleri için :  Antico Forno Campo Dei Fiori   ve Antico Forno Marco Roscioli

 

Yazarın Diğer Yazıları : 

Foto,kedi,kadıköy,pipo,boşgezen gezgin

Facebook Twitter    

No comments

Leave a reply

Daha fazla Seyahat
Toscana, Floransa.. mmm Çok Leziz

  İtalyan yemekleri hepimizin malumu. Pizza, pasta, şahane soslar ve enfes et yemekleri… Sevmeyen var mıdır bilmiyorum ama biz fena...

Hindistan Trenleri

  -Chaiii…. Chaiiii…. Chaii.. Kompartımanın camından günün ilk ışıkları sızarken kapısından da bu tanıdık ses giriyor .. -Chaii.. chaiii ..chaii.....

Kapat