Daft Punk Röportaj : Üçüncü ve Son Bölüm

1 Yazan : - 05 Mayıs 2013 - Müzik

Daha önce yayınladığım röportajın birinci ve ikinci bölümlerini okumanızı tavsiye ederim.

DEDİKODULAR

ROCK&FOLK: SİZİN HAKKINIZDA ÇIKAN DEDİKODULAR HAKKINDA KONUŞALIM… JEROME REIJASSE, SİZİN KASKLARINIZI BAŞKALARINA (AKTÖRLERE) VERİP GÖSTERİYİ STADYUMDA SEYREDEBİLECEĞİZİNİ SÖYLÜYOR. DOĞRU MU YANLIŞ MI?

Daft Punk: Bu mümkün olabilirdi. Ama biz çok az konser verdiğimiz için 20.000 kişi tarafından fark edilmemiz çok salaklık olurdu. 1997 yılında, 16 yıl önce, Londra Astoria da çalıyorduk. Çoğu insan içeri girmek için sıra bekliyordu. Orada, bazı kişiler bana bilet satmaya çalıştı. Bunuel bir filmde, biletlerimizi alıp, içeri girip bekleyebilirdik.

[Tercüman bu cevap ile ilgili bazı detay bilgileri veriyor : Ünlü olmadan önceki bir zamanda Londra da bir konser veriyorlar. Bilet satarak kazandıkları parayı hesapladıktan sonra, tahminen Thomas dışarı çıktığında bir kişi, onu tanımadan, kendi gösterisinin biletlerini satmaya çalışmış. (Bunuel : Dali gibi Sürrealist harekete üye italyan film yapımcıları)

ROCK&FOLK: CANLI GÖSTERİDE KASK TAKMAK ÇOK ZOR MU?

Daft Punk: Evet, bir çok nedenden çok zor. Özellikle görüş açısı olarak. Uzağı göremiyoruz. Ama biz bundan çok eğleniyoruz. İçerik : 1997’de Elysee Montmantre de 1700 kişi, 2007’de Bercy de 17.000, Sarrebruck’da 400 kişi, Coachella’da 40.000 kişi önünde müzik yaptık.

ROCK&FOLK: PHOENIX SİZİ MADISON SQUARE GARDEN DA SİZİ TEKRAR ÇAĞIRINCA NE HİSSETTİNİZ?

Daft Punk: 15 yaşında, Phoenix den Laurent ile tanıştık. Darlin isimli bir grup kurduk. Velvet, Stooges, Beach Boys dan etkilendik. Guy-Man bizim afişlerimizi Moufferard daki Danceteria’ya koymuştu…. yirmi sene sonra, üçümüzün tekrar, Madison Square Garden da sahne de olma ihtimalimiz nedir? Hikayelerimiz çakışmaya devam ediyor. 2 hafta sonra Coachella da tekrar buluşacağız. (Bu sene yapılan Coachella festivalini kast ediyor)

BURJUVA OLMAMAK İÇİN…

 

ROCK&FOLK: BU ZAMANA KADAR HER ŞEYİ GÜZEL YAPTINIZ. GRUBUN KURULMASINDAN BU YANA HEP KONTROLLÜ GÖRÜNDÜNÜZ.

Daft Punk: Doğru, aklımızı kaybetmemek için kendimizi belirsizlik ile koruduk… Biz sadece iki kişiyiz. Karar vermemiz daha kolay. Yirmi yıldır varız. Bu bizim dördüncü albümümüz. En iyisi olmasını umuyoruz. Normal olarak daha iyi ye gitmiyor… Mükemmel bir Rock gizemi olarak : Yaratıcılığı ne öldürür? Başarı, para, burjuvalaşma? Şöhret? Çocuklar ile 800 m2 içinde yaşarken, nasıl müziği protesto edebiliriz? Biz müziğe film gibi yaklaşıyoruz. Müthiş yönetmenler, yaşlandıkça gelişir. Fazla burjulaşmadan işin sırrını yaşlanarak bulurlar.

ROCK&FOLK: BAŞKA BİR DEDİKODU İSE, DUBAİ DE BİR GECELİK GÖSTERİ İÇİN BİR MİLYON DOLARI REDDETTİNİZ. DOĞRU MU?

Daft Punk: Muhtemel, çok…(gülüyorlar). Daft Punk’ı para için yapmıyoruz. Çoğunlukla böyle teklifleri reddediyoruz. Birlikte, müzik yapıyoruz, rahatsız edilmeyi sevmiyoruz. Fikrimiz her şeyi iyi yap idi. 4 milyonluk planları redettik. Bizi anlayın: Banka hesaplarımızda bu para yok. Artistik yaklaşım olarak, bunun değeri daha fazla. Yirmi sene içinde, bize teklif edilenlerin % 95’ini reddettik. Yaptığımızdan çok mutluyuz. Biz tutkumuzu yapıyoruz.

ROCK&FOLK: WALT DISNEY İÇİN YAPTIĞINIZ İŞ HARİCİNDE Dİ Mİ?

Daft Punk: Yaratıcı Moebius’un bunu bizden önce yaşadığını hatırlıyoruz. İlk ‘Tron’ da çalışmıştı. Bu bizi ilgilendirir. Bu proje için bir sene harcadık ve bir aşama, bir öğrenim olarak yaşadık. Film ile ortak bir amacımız vardı ve projeye vizyonumuzu verdik. Diğer taraftan Disney’in 600 röportajı ve promo teklifini reddettik.

ROCK&FOLK: NASIL SONUÇLANDIRACAKSINIZ?

Daft Punk: Şunu eklemek isteriz ki, albümde hiç bir programlama yok . Her şey çalındı, synthesizer lar bile canlı yapıldı. Analog olarak kayıt edildi. Biz, 20 sene içinde ilk defa bir albümü bir stüdyo da bir orkestra ile yaptık. Son yirmi yılda katkıda bulunmak için sevdiğimiz müzikleri yaptık. Eğer bu kimseyi sevindirmemiş ise önemli değil. Biz geçmişteki klasiklere daha da yaklaştık.

 

SON

Kredi : Rock & Folk , Castleawesome

Bu yazıyı beğendiyseniz bunu da okuyun…

İstanbul da yaşıyor. ToshibaTurkiye Distribütöründe Pazarlama Destek ve Ürün Müdürü olarak çalışmakta. Elektronik ve teknolojiyi çok seviyor. Apple tutkunu. Bimmer. Deep House seven kendi halinde bir DJ. 2 senedir Foursquare SU2. Foursqaure Türkiye üyesi. Eski basketbolcu, spor tutkunu. Aileden Galatasaraylı ve Galatasaray Klubü kongre üyesi.

Facebook Twitter LinkedIn Google+ Flickr YouTube Vimeo Skype   

2 Comments

 • […] şarkısının haberini ve Daft Punk ile yapılan röportajı (Birinci Bölüm, İkinci Bölüm, Üçüncü ve Son Bölüm) […]

 • […]  Roportajın 3.bölümünü okumak için tıklayın. […]

 • Leave a reply

  Daha fazla Müzik
  İşte Daft Punk’ın Yeni Albümünden ‘Contact’…

    FACT sitesi tarafından doğrulanan ve Beatport'un sitesinde yer verilen habere göre Daft Punk'ın 'Random Access Memories' albümününde yer alacak...

  Sixto Rodriguez Nasıl İntihar Etti..

    Sahnede şarkısını bitirdikten sonra penasını yere bırakıp, üzerine benzin dökerek kendisini ateşe verdi. Rodriguez'in 1971 yılındaki bu intiharı, müzik...

  Kapat