Dengemiz hep bozuk(mu?)

2 Yazan : - 30 Mart 2013 - Kültür-Sanat, Yaşam-İnsan

 

Tobias Hutzler – BALANCE from Tobias Hutzler on Vimeo.

Denge diyince aklımıza ne geliyor?

Klasik olarak vikipedia ya bakalım;

Herhangi bir olgunun türevinin sıfıra eşit olma durumu veya farklı etmenler altında değişen olgularda karşıt etmenlerin birbirine eşit olması ya da bir sistem söz konusu olduğunda sistemin değişmeme eğilimli durumu.

Şu şekilde yorumlanabilirmi?

iki taraf var ve birbirlerine bir üstünlük sağlayamadıkları durum. Ama benim canımı sıkan husus bu denge konusunu iki boyutlu algıladığımızda iş kolay görünürken, denge kavramını alıpta zamanın içine koyduğumuzda işin içinden çıkılmaz bir durum ortaya çıkıyor.Zamanı alıpta gözlemlediğimiz her ne ise sağdan soldan çekecek olduğumuzda bir bakıyoruzki herşey dengede duruyor. Ne dengesiz bir insandan ne dengesiz bir seneden ne dengesiz bir ülkeden bahsetmek mümkün değil. Denge sonunda kuruluyor yeterki gerektiğince uzun bir süre içinde konuyu gözlemleyebilelim.

Dengenin önemi, zamanın içinde küçülüyor azalıyor, nede olsa herşey sonunda dengede. Dengeli olma halini olumlu, dengesizlik halini ise olumsuz tanımladığımızdan, mücadelenin yönü dengeyi bulabilme süreci olarak tebliğ edilip kodlarımıza dahil edilmiş. Dengenin tesis edilip, sonra korunması ardından korunamayıp ortaya çıkan dengesizlik durumu ve tekrardan dengenin tesis edilmesi için gerekli olan süre. Odağımızı bu döngüye verdiğimizde iki olumsuz süreç arasında bulunan olumlu olma halinin dengenin kavranabilir tarifi olduğunu düşünebiliriz.

Tüm yaşam formları içerisinde, insan türünün dengede kalabilmesi için ihtiyaç listesi oluşturmasının, gelişmiş ( kime ve neye göre ) zekasının vaz geçilmez bir bedeli olduğunu düşünmek yanlışmıdır. Din, politika, ulus, felsefe, iletişim, sonsuza kadar uzatılabilecek bir ihtiyaç listesi, insanlı tarihin başından beri üzerine eklene eklene geliyor. İhtiyaç listesine her eklenen bizim dengemizi bozuyor diyemesekte, denge halinde kalabilmek için üzerimize konmuş bir yeni denge çubuğudur diye düşünebileceğimizden, her geçen gün, bu insan türünün işi zorlaşıyor. Sonra da kalkıp diyoruz ki; simple is the best. Eeee best tabi, başka ne diyebilirsin ki? Sen o kadar yükü al üzerine, istesende al istemesen de zaten veriyorlar sana kaçışın yok. Ondan sonra koca bir hayat yaşıyorsun offf, pofff, yandım anam, dünyanın tüm derdi benim üzerimde. sonra..? Dengem bozuldu.. Beter ol. Bir bak bakalım evindeki kediye, sokağın başındaki ağaca, belgeselde seyrettiğin göçüp duran kuşa, geceleri vızıldayıp seni uyutmayan sivrisineğe. Varmı zekası aklı senden kıt, bu yaşayanların senin kadar derdi tasası, dengede duracağım diye bir sürü sonsuza uzayan ihtiyaç listesi. Parası pulu var mı? Dini imanı var mı? Milliyeti var mı? Parası olanın paranoyası ile parasızın isyanı, iktidarın zulmü ile iktidarsızın tevekkülü dengenin sürdürülebilirliğinin ihtiyacıysa, batsın bu dünya..

Yazarın Diğer Yazıları

  • Abla
  • Adam
  • 2013 yazında neler oldu?
  • Devrimin Ruhu...
  • Jan Svankmajer

Metin Yuce

Sorunsuz yaşa, parasız idare edebilmenin simyasını bul, ölene kadar gez.
Birde bunun latincesini yazabilecek birini bulsam çok havalı olacak.
sağolsun işletme müdürümüz tercümemi yaptırmış..
Inconsutilem aetate, potens ad tractandum gratis Find alchimiae, usque ad obitum suum in hindsight.

Facebook Twitter YouTube   

No comments

Leave a reply

Daha fazla Kültür-Sanat, Yaşam-İnsan
32. İstanbul Film Festivali ( Vicdan azabı şenlikleriİ)

[corner-ad id=1]32. İstanbul Film Festivali başladı. 30 Mart- 14 Nisan arası Atlas, Beyoğlu, City's , Feriye , Rexx ve Pera...

hande yüce
Ah Bu Kişisel Gelişim Kitapları…

[corner-ad id=1]Kitapçılara hastayım, saatlerce bıkmadan usanmadan ve yorulmadan dolaşabilirim. Dün de gittim, Kadıköy’deki Alkım’a… Bence Kadıköy’deki en şahane dükkân… Yerleşimi,...

Kapat