Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Eski Levis’lar çok değerli

2 Yazan : - 16 Mayıs 2013 - Moda-Tasarım

 

Dolabınızda duran , zamanında sizin ya da anne babanızın  Amerikan pazarından aldığı ya da Amerika’dan gelen birine getirttiği Levi’s 501’lerin yüzlerce hatta binlerce  dolar edebileceğini biliyor musunuz?

Eski olan her şey değerli değildir. Ama söz konusu ikonik markalardan biri olan Levi’s ise bit pazarına nur yağabilir.

1971 yılından önce üretilen Levis jeanleri– özellikle 501 modelleri- günümüzde koleksiyonerler tarafından  Ebay ve benzeri sitelerde yüzlerce hatta binlerce dolara satılıyor.levis

Peki her eski Levis bu paralar eder mi ? Elbette hayır. Gelin bakalım  vintage Levis’lerin değerli olanları nasıl anlaşılır.

1 Levis’in alamet-i farikası olan ,arka cep kenarına dikişli kırmızı küçük etiket. Bu etiket  pantolonunuzun  üretildiği yıl ile ilgili oldukça fazla bilgi veriyor.  Etiket üzerindeki  “LeVİS” yazısındaki “e” harfi küçükse  unutun o jeani.  Küçük harfle yazılan “e”  o pantolonun 1971 yılından sonra üretildiğini anlatıyor. Ve maddi olarak büyük bir getirisi yok.

Eğer minik kırmızı etiketteki “E” harfi “büyükse ( LEVİS), ellerinizi ovuşturabilirsiniz. Bu pantolonunuzun 1971 yılından önce üretildiğini gösteriyor.

Etiketin iki yüzünde de  büyük harflerle  “LEVİS”  yazıyorsa o jean 1950’lerden kalmadır.

Arka cepte o minik kırmızı etiket yoksa  pantolonunuz 1936 yılından önce üretilmiş demektir ve çok değerlidir.

bige levis tab

Görüldüğü gibi soldaki fotograftaki “levis” yazısı tamamıyle büyük harfle yazılmış. Yani değerli olan.

2 –Düğme arkası numaralandırma. 70 lerden önce üretilen Levis’lerde düğmenin arkasında tek bir rakam ya da harf yer almakta (2,5,6,W) gibi. Oysa 70 sonrası üretimlerde düğmelerin arkasına  üç rakam konulmuş (555, 524,558 gibi)

Ayrıca 1942-1944 yılları arasında savaş döneminde ortası delik düğmelerle özel olarak üretilen 501 ler bugün çok nadir ve binlerce dolar etmekte.

levis button

1942-44 arası üretilen özel delikli düğme

3 – Pantolonunuzu ters yüz ettiğinizde paça kısmındaki dikişler kırmızı ise (tabii yukarıda saydığım özellikler de olacak ) elinizdeki jean büyük olasılıkla vintage dır ve değerlidir.

Bu işin en büyük koleksiyoncusu kim derseniz..Elbetteki  Japonlar.. 1880 yılı üretimi 501 in ilk örneklerinden bir Levis, bir  Japon koleksiyoncu tarafından 60bin dolara satın alındı. Bu bir vintage ( artık antika mı demeliyim bilmiyorum ,1880 yılından bahsediyoruz) en yüksek fiyat olarak kayıtlara geçmiş.

Sözün özü dolabınıza ,eski sandıklara iyi bakın,ne çıkacağı belli olmaz.

Not: Eğer bu bilgiler yetersiz gelmişse, Levis’a elinizdeki pantolonların  fotoğraflarını gönderip bilgi isteyebiliyorsunuz.  LDowney@levi.com  adresi Levis tarafından bu iş için ayrılmış.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları : 

Foto,kedi,kadıköy,pipo,boşgezen gezgin

Facebook Twitter    

3 Comments

 • tanya 18 Mayıs 2013 - 02:50

  Oy, benim hatırladığım bunlara Big “E” deniyor ve bende bir adet ceket var:)) Dur gidip bakayım hemen…zengin miyim değil miyim anlayayım:)

 • Leave a reply

  Daha fazla Moda-Tasarım
  Doğa Dostu ve Stil Sahibi…

      Oldum bittim çok süslü, fırfırlı, janjanlı, seksapeli yüksek, dekolteli, çiçekli böcekli, dantelli kıyafetleri sevmedim. Şıkır şıkır topuklu ayakkabılarla...

  Wacom Tablet Inkling

    Çizim tabletleri üreticisi Wacom , bu kez kağıt üzerine çizim yapmanızı sağlayan bir cihazla karşımızda. Evet yanlış okumadınız .Kağıt...

  Kapat