Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Forget Everything IV

2 Yazan : - 29 Haziran 2013 - Seyahat

Ersin abi, Kanada da araba kullanmak ve ehliyet almak hakkında yazdığı Forget Everything I, II, III yazılarını okurken durumu pek anlamadığımı, Kanada’ya gidince fark ettim.
Bu ülkede araba kullanmak için öncelikle sabır (Türk insanı için), farklı bir bakış açısı ve matematiksel bir zeka telepati yeteneği gerekiyor diyebilirim.

Ama öncelikle arabalar hakkında tespitimi belirtmek istiyorum. Arabaların yani araçların çoğunluğu en az 6 silindirli ve 2.5 lt haciminde motora sahip. Bunun nedenini daha sonra anladım.
Öğrenme ve anlama sürecine otoparktan çıkarken başladım. Otoparktan çıkmak için binbir kişiye yol verdik ve bize yol verdiler. Ama bütün bu süreçler sanki telepatik bir sistem ile yapılıyormuş gibi oldukça akıcı idi.

Yola çıkınca acelemiz olmamasına rağmen, sanki yarışıyormuş gibi, yüksek bir ivmelenmeyle 100 km hıza çıktık. Bunun  bir kural olduğunu öğrendiğimde bana biraz garip geldi. Biz Türkiye ‘de ışıklardan kalktığımızda ilerideki ışıkta kırmızı yanıyorsa hızlanmayız yada keyfimize göre hızımızı ayarlarız. Arabaların yüksek silindir ve hacime sahip olmasının bu sebepten olduğunu düşünüyorum. Bu düzen, trafiğin oluşmamasına da katkı sağlıyordur.

canada driving2

Otobana çıktığımızda 4 şerit aynı hızda (100 km) ile gitmekteydi. Biz 3 şeritten giderken en sol seritten arkasında romork olan bir kamyon yanımızda belirince biraz korktum. Kural gereği eğer 100 km ile gidiyorsa her türlü taşıt istediği şeritten gidebiliyormuş. Tam bizim kamyonculara için cennet diyebiliriz.

Bizim ülkemizin aksine anayoldaki emniyet şeridinde durmak 1.000 CAD gibi bir ceza ile sonuçlanabiliyor.

Buna benzer kurallar nedeniyle (ziyaretçilerin 4 ay araba kullanma hakları var) kullanmaya cesaret edemedim.

İstanbul da yaşıyor. ToshibaTurkiye Distribütöründe Pazarlama Destek ve Ürün Müdürü olarak çalışmakta. Elektronik ve teknolojiyi çok seviyor. Apple tutkunu. Bimmer. Deep House seven kendi halinde bir DJ. 2 senedir Foursquare SU2. Foursqaure Türkiye üyesi. Eski basketbolcu, spor tutkunu. Aileden Galatasaraylı ve Galatasaray Klubü kongre üyesi.

Facebook Twitter LinkedIn Google+ Flickr YouTube Vimeo Skype   

No comments

Leave a reply

Daha fazla Seyahat
Niagara Şelaleleri

Kanada veya Amerika'ya seyahat ediyorsanız, seyahat planınıza mutlaka Niagara Şelalesi gezisini eklemeniz gerekir. Şelalenin bir yakasında Kanada'nın Ontario kenti, diğer...

Bir Gencin Kıtalararası Taşınma Olayı

Eğer 19 yaşındaysanız ve kıtalararası taşınmanız gerekiyorsa size bir kaç ipucu vereceğim: *Öncellikle geride bıraktıklarınız için üzülmeyin (ölmüyorsunuz çünkü) *Sevdiğiniz...

Kapat