Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Giyilebilir Teknolojiler

0 Yazan : - 02 Kasım 2013 - Teknoloji, Yaşam-İnsan

Bir çok insan Google ve Apple’dan  giyilebilir teknolojiye sahip ürünler çıkarmasını bekliyor. Ama yakın zamanda Samsung bu sınıfa girebilecek Galaxy Gear’i piyasaya sundu.

Diğer taraftan piyasada giyilebilir teknoloji kategorisine giremeyip daha çok ‘Aktivite Ölçer’ tarzında aksesuar/teknolojiler bulununuyor. Bu ürünlerden biri olan Nike FuelBand hakkında 2 tane yazı yazmıştım.

Şu ana kadar bu sınıfa dahil olan ürünler, akıllı telefonlar ile yapılan bir entegrasyon ile hizmet vermektedir.

8437bb61556b651316b689511c8a06c0_large

MEMI de uyarı sistemi olarak tasarlanmış, kadınlara yönelik şık ve teknolojik bir aksesuar. Malum kadınlar çeşitli sebeplerden telefonlarını çantalarında taşımak zorunda kaldıklarından, gelen aramaları ve mesajları zamanında cevaplayamıyorlar.

Kickstarter.com da tanıtılıp fonlanan ürün önemli telefon aramaları ve mesajları titreşim yoluyla kullanıcıyı uyarması üzerine bir takı şeklinde tasarlanmış. Bayanların rahatlıkla kullanabilecekleri, bilezik şeklinde bir takı olarak dizayn edilmiş.

 

PUSH‘da MIME gibi herkesin kullanımına uygun giyilebilir teknoloji ürünü değil. Vucut geliştirme yapan kişiler ve atletler  için tasarlanan ürün, ön kola takılarak kullanılıyor. Üzerindeki sensörler ile uygulanan gücü, hızı ve kuvveti ölçüyor. Telefon şeklinde üretilmeme sebebi ise akıllı saatlerin aksine daha dayanıklı bir metaryel ile farklı bir tasarımda üretilmesi gerekmesi ve sağ ön kola takılarak uygulanan gücün ölçülmesi nedeniyledir.

 

20131003163332-MoneyShot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cihazı geliştiren üreticiler, kol ile yapılmayan eksersizleri ölçmek için yakın zamanda bir kemer şeklinde bir ürün çıkarmayı planlıyor.

‘Aktivite Ölçer ‘ teknolojiler göre daha detaylı bir analiz yapıp sonuçlar sunan yazılımı ile sporculara antremanlarını yöntemlerini geliştirmelerini amaçlıyor.

Bu üründe kickstarter.com benzerinde bir site olan indiegogo.com da tanıtılıp fonlaması yapılmaktadır.

 

 

Bu ürünlerin bir diğer noktası ise  150 USD civarında bir fiyata sahip olmasıdır.

 

İstanbul da yaşıyor. ToshibaTurkiye Distribütöründe Pazarlama Destek ve Ürün Müdürü olarak çalışmakta. Elektronik ve teknolojiyi çok seviyor. Apple tutkunu. Bimmer. Deep House seven kendi halinde bir DJ. 2 senedir Foursquare SU2. Foursqaure Türkiye üyesi. Eski basketbolcu, spor tutkunu. Aileden Galatasaraylı ve Galatasaray Klubü kongre üyesi.

Facebook Twitter LinkedIn Google+ Flickr YouTube Vimeo Skype   

No comments

Leave a reply

Daha fazla Teknoloji, Yaşam-İnsan
Yeni Nike+ FuelBand SE

Kalori, adım, enerji gibi aktivitelerinizi ölçüp takip etmenizi sağlayan Nike FuelBand sağlık bileziği hakkında yazımı daha önce burada paylaşmıştım. Geçen...

Apple TV Güncellendi.

Ülkemizde Apple'ın en arkaplanda kalan ürünlerinden biri Apple TV olabilir. Türkçe içeriğin az olması ve diğer içeriklerin yurtdışı üyeliği gerektirmesi...

Kapat