Hindistan Trenleri

2 Yazan : - 29 Nisan 2013 - Seyahat

 

-Chaiii…. Chaiiii…. Chaii..

Kompartımanın camından günün ilk ışıkları sızarken kapısından da bu tanıdık ses giriyor ..

-Chaii.. chaiii ..chaii..

Çaya, sütlü ve şekerli olmasına rağmen hayır  demek mümkün değil  . Çünkü trene yetişmek için sabah 4’ten beridir ayaktasınız.  Neyse ki   trenin  kalktığı ilk istasyonda bindiniz. Valizleri yerleştirmek için rahat rahat vaktiniz vardı.  Zaten  valizinizi  kırmızı gömlekli “porter” lara vermiştiniz. Treni de o bulmuştu sizin için.

Şimdi sırada çay keyfiniz var ve önünüzde en az 12 saatlik uzun bir tren yolculuğu ..

Her tren yolculuğu ayrı bir maceradır Hindistan’da.  Tek yapacağınız  o var bu yok diye mızmızlanmayı bırakıp Hindistan seslerini dinleyip, renklerini görmek olacak tren yolculuklarında.

rail-map

Hindistan Demiryolu Haritası (Büyütmek için yeni sekmede açın)

63000 kilometrelik  tren yolu ağı ve 6800 istasyonla dünyanın Rusya ve Çin’den sonraki en büyük demiryolu  ağı olan Hindistan, 1.5 milyon demiryolları çalışanıyla da dünyanın  1 numarasıdır.

Son yıllarda iç hat uçak biletleri ucuzlasa da  Hindistan’dayken bir kere de olsa ülkeyi örümcek ağı gibi saran tren yollarında zaman geçirmelisiniz.

Hindistan Demir Yollarının çok iyi işleyen bir web sitesi var. Buradan rezervasyon yaptırıp bilet alabiliyorsunuz. Gezi planınız önceden belliyse yola çıkmadan biletlerinizi almanızı tavsiye ederim. Aksi halde son dakikaya kalırsanız bilet bulamama şansınız çok yüksek.

İndianrail ve İndianrailways her daim elinizin altında bulunması gereken siteler.

Trenlerde en çok kafa karıştıran konu  bilet sınıflandırmaları. Tam 7 farklı bilet sınıfı var Hint  trenlerinde.  Bu gerçekten kafa karıştırıcı bir konu.

Kısa kısa anlatmak istiyorum . Sıralamayı en iyiden en kötüye doğru yapıyorum. Sınıflandırmaları özellikle İngilizce veriyorum .

1-AC1   (Air Conditioned First Class)  

Bu en iyi sınıfta   4 ya da 2 yataklı size özel kompartımanlarda seyahat ediyorsunuz. Kompartıman içinde bir adet de lavabo var.  Eğer 2 kişiyseniz ve 4 yataklı kompartımana düşmüşseniz yanınıza 2 kişi daha gelecek demektir.  Nasıl ayarlıyorlar bilmiyorum ama genelde yanınıza gelecekler de turist oluyor.  Uzun süren yolculuklar için idealdir.  Uyku saati gelince gerçekten tertemiz battaniye ve çarşaflar dağıtılıyor ve koltuklarınızı yatak haline getirebiliyorsunuz ve kapınızı kapatıp rahatınıza bakıyorsunuz.

new AC1

AC1

 

2-AC2  (Air Conditioned 2 Tier)

AC1 den tek farklı kompartıman biçiminde olmaması. Yani sizi diğer yolculardan ayıran bir kapı yok. Sadece bir perde ile diğer yolculardan ayrılıyorsunuz. Yine  2 ve 4 kişilik oturma ve yatak  bölümleri var.Çarşaf ve battaniye burada da veriliyor.

ac2

AC2

 

3- AC3 (Air Conditioned 3 Tier)

Bu sınıfın AC2 den farklı ise koltuklarınızın koridor da olması. Koridorda dar tek kişilik koltuklar olduğunu düşünün. İşte bu koltuklar gece olunca yatak haline geliyor ve bir perde ile koridordan ayrılıyor. Gün içinde yanınızda oturan yol arkadaşınız uyku vakti üstten açılan yatağına çıkıyor.

4- First Class

Klimasız 2 ya da 4 koltuklu kompartımanlar.  Çarşaf,yastık ve battaniye ücrete dahil değil.  Çok fazla denk gelinen  bir sınıf değildir. Her trende yoktur.

5-AC Chair Class

Standart  klimalı  sadece oturarak seyahat imkanı veren sınıf. Bildiğimiz otobüs ya da uçak koltukları gibi yan yana  dizilmiş biçimde oturuyorsunuz. Kısa sürecek(4-5 saat) tren yolculukları için idealdir. Fiyatı da çok daha uygundur.

AC-Chair-Car-Swarna-Shatabdi

AC Chair Class

6-Sleeper Class

Gündüz oturulan koltuklar gece açılıp ranza yatak haline geliyor.  Çarşaf ,battaniye vs verilmez.  En kalabalık sınıflardan biridir. Çok gürültülüdür de.  Klima yerine vantilatörler vardır. Çok zorda kalmazsanız tavsiye etmem.

sleeperclass

Sleeper Class

7-Unreserved 2nd Class

Ahşap ya da plastik kaplı koltuklarla en temel ve ucuz sınıftır. Kesinlikle uzun yolculuklar için tavsiye etmem.  Hatta 1-2 saatlik yolculuklar dışında hiç tavsiye etmem.

2nd-class-unreserved-train-car-udupi-to-goa

Unreserved 2nd Class

Trenlerde güvenlik konusu da çok kafaya takılan bir durumdur. Büyük olasılıkla sıkıntılı bir durumla karşılaşmazsınız.  Ama yine de çanta ve valizlerinize küçük birer kilit takmanız gerekli . Zaten  turist olduğunuz için  bir sorun yaşarsanız görevliler hemen yardıma koşuyor. Sadece trenlere inip binerken dikkat edin. Bazı istasyonlarda bekleme süresi çok az. Siz toparlanana kadar tren kalmış oluyor. O yüzden valizlerinizi inmeden önce hazır edin  ,kapı önlerine getirin . Birden çok kişiyseniz zaten pek sorun yaşamazsınız.

Trenlerde aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek satılıyor. Kapalı cipslerden,bisküvilere ,çikolatalara,kola ve meyve sularına kadar. Zaten  bunları çekinmeden yiyebilirsiniz

Ayrıca uzun süren yolculuklarda  mutfak vagonları var. Bu vagonlarda sürekli enfes yemekler pişiyor. Üst sınıf yolcusuysanız size bir menü getirilip bir şey yemek isteyip istemediğiniz soruluyor. Çekinmeyin ,zaten çok ufak ücretler.. Deneyin herşeyi. Pişman olmazsınız.

Bir de yazının başında bahsettiğim seyyar satıcılar var. Bunlar çay ,kahve ve atıştırmalıklar satıyor.  Atıştırmalık kızartmalar-kotlet(cutlet) ,pakora vs –  muazzam lezzetliler. Tadın mutlaka.

Yazının başında kırmızı gömlekli porterlardan bahsetmiştim. Bunlar valiz taşıyıcıları. Kollarında çoğunlukla metal plakada bir numara oluyor. Bizim taksi plakaları gibi. Bunlara güvenebilirsiniz. Kafalarının üstünde kaç valiz taşıyabildiklerini görünce hayret edeceksiniz. Treninizi porterlara söylediğinizde sizi trene kadar götürüp hatta valizinizi de tren içine yerleştirecektir. Tabii ki cüzi bir ücret karşılığı.

Tuvaletler ise düşündüğünüzden daha temizdir ( Yine üst sınıflardan bahsediyorum) . Tabii batı standartları bir temizlik beklemeyin bundan. Ama yine de alaturka ve alafranga olmak üzere 2 çeşit tuvalet bulabiliyorsunuz.

Unutmayın zaten Hindistan’a gelmişseniz bir çok şeyi göze almışsınız demektir.  Kendi kendinize şikayet etmenin bir manası yok . Keyfini çıkarmaya bakın. Döndükten sonra güzel anılarınız olacak.  Dönüşünüzden 6 ay sonra keşke bir daha gitsem demeye başlayacaksınız.

mumbai victoria terminus

mumbai victoria terminus istasyonu

 

Yazarın Diğer Yazıları : 

 

Foto,kedi,kadıköy,pipo,boşgezen gezgin

Facebook Twitter    

1 Comment

 • Cem de Barut 29 Nisan 2013 - 10:42

  Ben yillar sonra bile diyorum.. O dinginlik hissini cok sevdim..

 • Leave a reply

  Daha fazla Seyahat
  Bir lokma bir hırka.. Sadhular

  Yeni ayakkabılar, yeni cep telefonları, üst üste dizdiğimiz pantolonlar, t-shirtler, okumadığımız kitaplar, yazmadığımız kalemler… Biriktirdikçe biriktirdiklerimiz, tüketmeden yenilerini aldığımız tonlarca...

  New York – City Pass

    New York’tasınız..  Gününüz kısıtlı  .. Şehre ilk  gelişiniz. Her şeyi görmek ,gezmek istiyorsunuz  . Müzeler,gökdelenler,deniz turları.. İşte bütün bunları...

  Kapat