Hindistan Valizi

3 Yazan : - 11 Nisan 2013 - Seyahat

 

 

Her yıl Hindistan’a gitmek bizde bir alışkanlık, gereklilik ve yaşam biçimi halini aldı. Topladığımız tüm negatifleri orada boşaltır, şarj olmuş, en güleryüzlü halimizle hoplaya zıplaya evlerimize döneriz. İlk üç beş ay sanki bir daha hiç gitmeyecekmişiz gibi düşünür sonra da kıpraşmaya başlarız ee hadi ne zaman gidiyoruz diye. Hindistan başka, bambaşka bir aşk… Oranın renklerini, seslerini, duygusunu daha sonra anlatacağız nasılsa… O şahane ülkenin hikayeleri bambaşkadır çünkü..Bugünkü post ise bir şekilde bu konuyla alakalı… Hindistan’a ilk kez gidecek olan bir sürü insandan duyduğum mutat sorunun cevabı olacak bir konu.

Onlarca kişiden duyduğum “Hindistan’a giderken yanımıza neler alalım ?” sorusu bu…

Uzak ve bilmeyen tanımayan için biraz ürkütücü bir coğrafya Hindistan. Hakkında tonlarca negatif duyum aldığımız, herkesin pisliğinden ve tehlikelerinden bahsettiği bir ülke. Duyduğunuz ve sandığınız gibi olmadığını diğer postlarımızda okuyacaksınız ilerde. Ancak tabii ki oraya yapacağımız yolculuk için bir hazırlık (belki bir Avrupa ülkesi seyahati için yapacağımızdan daha özenli bir hazırlık) yapmamız gerekiyor.

sadhu 8Önce kılık kıyafet:

Hindistan dev gibi koskocaman bir ülke, dolayısıyla ülke içinde bile bambaşka mevsimler yaşanabiliyor. Gideceğiniz bölgelerin (gündüz ve gece) hava durumunu mutlaka gitmeden öğrenin ve gerekiyorsa aynı valize kışlıklarla yazlıkları beraber koymaktan çekinmeyin. Gündüz sıcaktan bunalacağınız şehirlerde akşam çökünce tir tir titreyebilme ihtimalinizi de unutmayın. Bana sorarsanız valizde bir polar muhakkak bulunsun, hatta giderken üzerinize giyin malum uçaklar buz gibi oluyor ve uçak battaniyeleri düdük kadar oluyor !

Bol bol t-shirt ve iç çamaşırı… kanvas pantolonlar ve blue-jean. Yazlık bölgeyse şortlar ve mayolar. Bu konuda sıkıntı olmayacak nasılsa. Ben sizin yerinizde olsam çok sevdiğim kıyafetlerimi yanıma almam, kullan at tarzında, eskiyince üzülmeyeceğim giysileri tercih ederim. Rahat bir spor ayakkabısı, mutlaka bir bot (postal ya da trekking ayakkabısı tarzı) ve bir flip-flop. Yağmur geçirmeyen günlük  bir sırt çantasını da şiddetle tavsiye ederim. Güneş gözlüğünü de unutmazsınız herhalde…

sadhu

 

İlaçlar ve kozmetik:

Oradaki yiyeceklere alışık değiliz, bol baharat, bol acı ve bilmediğimiz soslar. Mide bunu kabul etmeyebilir. O zaman midelere destek vermek için yanımıza neler alalım? Oldu ya yedik yedik ve tuvalete abone olduk. Lopermid bu işin çaresi. (Reflora güvenmeyin tecrübeyle sabittir). Emedur ve alka selzter de çantada mutlaka bulunmalı. C vitamini takviyesi lazım olabilir, yanınıza almayı unutursanız oradaki eczanelerden edinin (çiğneme tableti isteyin tatları çok güzel ve çok da ucuz). Ek olarak parasetamol, ağrı kesici ve yol tutması sorunu olanlara dramamin. Yara bandı, after sun, güneş kremi, ıslak mendil, kolonya, sinek ilacı (sinkov)… Bunları da unutmayın tabii ki…

Elektronik:

Fotograf makinesi, şarjı elbette, lensler(sabit bir portre lensi alın sonra pişman olmayın derim), tripot, bol bol hafıza kartı, tablet… Vs. Bunlar size kalmış.

sadhu 11

Detaylar:

Şimdi bana göre gerekli size göre belki gereksiz detay objelerden bahsedeceğim. Mesela bir İsviçre çakısı, yanımda böyle bir çakı olmadan asla seyahat etmem, Roma’ya da Bangkok’a da Delhi’ye de gidiyorsam hep yanımdadır o. El feneri, saçma demeyin acayip işe yarayacak göreceksiniz, yedek pil tabii ki, küçük buzdolabı poşetleri (koyun valize dinleyin beni siz, çok iş görecek), makas, cımbız, ayna, not defteri, kalem, seloteyp (yanında koli bandı taşıyan Ersin’i sevgiyle kucaklıyorum bu arada), nescafe (şaşırmayın Hindistan’da kahveler fecidir, sipariş ederken dark dark dark coffee deseniz bile şeffaf, sulu ve kahveye benzemeyen bir şey getiriyorlar). Havlu yerine peştemal, kolay yıkanır kolay kurur.

Ve tabii ki kitap, yol arkadaşlarının en güzeli olan kitap. Cep kitaplarını tercih edin, hem taşıması kolay hem ucuz.. Hem de bitince içine isminizi mailinizi yazar bir duvarın üzerine, bir otel kitaplığına, bir kafeye bırakırsınız… Bakalım biri bulup okuyacak mı dersiniz… Belki biri bulur, okur… Bir başka roman çıkar romanın içinden : )

Yazarın Diğer Yazıları : 

 

Ruhunu ve dünyasını temiz tutmaya çalışan,
bir şeyleri, birilerini ötekileştirmeyen normal insan..

Facebook Twitter    

No comments

Leave a reply

Daha fazla Seyahat
Roopkund Trek / Giriş

 İnsan hayatını yaşarken istediklerini yapamaması için hep geçerli mazeretleri oluyor. Parası yokken, hevesi çok, para varken zaman yok, zaman çokken...

♫♪♫♪ There is a crack…a crack in everything ; that’s how the light gets in…… ♫♪♫

Toronto... akşamüstü, hava aydınlık ama iyice serin ve kasvetli, gene de iki gün öncesine kadar var olan deli soğuk yok...

Kapat