Kutu kutu pense

3 Yazan : - 11 Nisan 2013 - Kültür-Sanat, Yaşam-İnsan

Direkt konuya gireyim. Kaç kişi ilgilenecek hiç bir fikrim yok. Uzun zamandır aklımda olan bir yazı fikriydi kısmet burayaymış.

Kraliçe Victoria (1819-1901)  döneminde sanayi devrimi en ateşli şekilde  yaşanırken teneke ve benzeri maddelerin üretimi de kolaylaşmıştı. Bu sayede tütün,çikolata,bisküvi gibi ürünlerin kutuları da teneke ve benzeri tür metallerden yapılır oldu. Monarşilerini çok seven Britanyalılar da kral ve kraliçelerinin suretlerini bu teneke kutulara bastılar. Özellikle kralların tahta çıkış, taç giyme merasimleri için yapılan kutular bugün koleksiyonerler arasında pek rağbet görmektedir.

Biz de elimizdeki kutulara kronolojik olarak bir göz atacağız.

 

Sevgili Victoria mız 1837 yılında tahta çıktığı için elimde onun tahta çıkışına ait bir kutu yok.( Zaten böyle bir kutu olduğundan şüpheliyim,taç töreniyle ilgili fotograf da yok elbet- fotograf makinesi henüz keşfedilmediği için) . Elimde ki ilk Victoria kutusu 1900 yılında Güney Afrikadaki   Boer Savaşı anısına bastırılıp içi çikolata doldurulup savaşan askerlere dağıtılan kutu. Gördüğünüz gibi pek de iyi durumda değil. Bu Boer Savaşları da ilginç mevzu ve koleksiyoncuları çok . Başka bir sefere belki bahsederiz.

 

victoria

Bu da Victoria nın oğlu Edward VII  in taç giyme töreni için yapılan kutu. Tarih görüldüğü gibi  26 Haziran 190220130324_155104_0

 

Ayrıca bu teneke kutuyu satın aldığımda içinden tütün kartı (tobacco card) denen yine koleksiyoncusu bol olan şöyle bir şey çıktı. Tütün kartları ise ayrı bir yazı konusu.

 

Dediğimiz gibi kronolojik sırayla gidiyoruz. Sırada George V . Taç giyme töreni 6 Mayıs 1910

george v

 

 

George ölünce tahta çıkan Edward VIII  aşkı uğruna tahtan çelileceği için sadece 10 ay kadar kral olarak kalıyor. Bu yüzden Edward VIII ile ilgili toplanılacak pek az obje var . Bulduğum ender kutulardan biri Edward ın tahta çıkış günü (20 Ocak 1936)  anısı için yaptırılan.

 

Edward tahttan çekilince taç kardeşi  George VI a kalıyor. Hani şu The King’s Speech  filminde anlatılan hikaye.

 

Bu kutu da içinde şöyle birşeyle geldi.

Çok uzattım farkındayım . Elizabeth e geldik ve bitiriyorum . George V ölünce tabii ki tahta Kraliçe Elizabeth çıkıyor.

 

20130324_155254_0

 

Eveet.  Daha bir kaç kutumuz daha var ama yeter bu kadar.  1900 yılından 1953 e kadar geçen süreyi inceledik. kutuların bir çoğu iyi durumda değil biliyorum . Ama ne yapalım iyi durumda olanlarını bulmak pek zor.

 

Yazarın Diğer Yazıları : 

 

Foto,kedi,kadıköy,pipo,boşgezen gezgin

Facebook Twitter    

No comments

Leave a reply

Daha fazla Kültür-Sanat, Yaşam-İnsan
Roopkund Trek / Giriş

 İnsan hayatını yaşarken istediklerini yapamaması için hep geçerli mazeretleri oluyor. Parası yokken, hevesi çok, para varken zaman yok, zaman çokken...

Bugünün kahramanıyım ben!

Bazı günler vardır, pek güzel başlar,iyi haberler gelir, güzel şeyler olur, hah işte bugün öyle bir gün(dü). Kardan kulaklarımızın düşmesine...

Kapat