Leopold Cafe – Bir Mumbai Rüyası

2 Yazan : - 19 Mayıs 2013 - Seyahat, Yeme-İçme

leopold

Gezdiğim onlarca  ülkede gittiğim belki yüzlerce kafe. Hepsi akılda kalıyor mu? Elbette ki hayır. Ama aralarından bazıları hiç unutulamıyor,duygusal bağ kuruluyor.

İşte Bombay(Mumbai)’ daki  Leopold Cafe de unutulamayanlardan.

1871 yılında açılan Leopold Cafe  gerçekten Bombay şehrine gidenler için bir zorunluluk. Şehrin en hareketli bölgesi Colaba’nın tam göbeğinde. Colaba, bizim Beyoğlu muadili bir bölge.  Kafeler ,restoranlar ,en ucuzundan  bitli hosteller, geceliği  binlerce dolarlık oteller.. Yok yok..

Leopold Cafe ye geri dönecek olursak  ,Shantaram romanın başrolündeki bu kafe ,oturup gelip geçeni izleyeceğiniz,dünyanın farklı noktalarından gelen turistlerle arkadaşlık kuracağınız ve hint,çin,amerikan,akdeniz mutfağından yüzlerce çeşit yemeği yiyip ,taze sıkılmış ananas,mango,karpuz sularını ya da meşhur Hint birası Kingfisher’ı yudumlayacağınız  muhteşem bir mekan.  Yüzlerce  çeşit yemekten ne seçeceğim derseniz , tavsiyem bir   “American Chop Suey” sipariş etmeniz. Lezzeti  başınızı döndürecek garanti veriyorum.

leo

Hele de Shantaram’ı okuyup gitmişseniz kendinizi bir roman kahramanı gibi hissedersiniz. Yıllardır değişmeyen dekoru  hele de Hindistan’da ilk gününüzse size koloniyal bir hoş geldin diyecek.  Ayrıca yan masanızda Shantaram ın yazarı Gregory  David Roberts ile karşılaşıp, beraber yemek yiyip muhabbet etmeniz de mümkün. Unutmayın Hindistandaysanız hiç bir şey mümkünsüz değildir.

Ne yazık ki Leopold Cafe’nin  yaşadığı acı bir gün de var. 2008 yılında yapılan Mumbai terör saldırılarında hedef alınan ilk mekan oldu  Leopold.  Bu saldırılarda kafede bulunan  çalışan ve müşterilerden tam 12  kişi ölüyor. Saldırıdan 4 dört gün sonra yeniden açılan Leopold ,açıldıktan 2 saat sonra  aşırı yoğunluktan polis tarafından kapatılıyor. Bugün de saldırıyı unutmamak için duvarda  iki  kurşun deliği ve kurşunlar sergileniyor.

Dediğim gibi yolunuz bir şekilde Mumbai’ye düşerse mutlaka Leopold’e uğrayın.

leopold cafe

 

Yazarın Diğer Yazıları : 

Foto,kedi,kadıköy,pipo,boşgezen gezgin

Facebook Twitter    

No comments

Leave a reply

Daha fazla Seyahat, Yeme-İçme
Gay Pride…

  1969 yılında Stonewall Inn adlı barda (Greenwich Village 51-53 Christopher Street, New York) baskıya, şiddete dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri...

Pappa Cafe’yi çok sevdim…

  İyi bir espressoyu başka hiçbir kahveye değişmem. Ve bugünlerde içtiğim en iyi espresso Pappa Cafe’de. Moda’nın en yeni, en...

Kapat