New York – City Pass

2 Yazan : - 23 Nisan 2013 - Seyahat

 

New York’tasınız..  Gününüz kısıtlı  .. Şehre ilk  gelişiniz. Her şeyi görmek ,gezmek istiyorsunuz  . Müzeler,gökdelenler,deniz turları..

İşte bütün bunları tek bir bilet alıp görme şansınız var.  CityPass adlı çoklu bilet sistemiyle New York City’nin belli başlı 6  önemli noktasını tek bir defa ödeme yaparak,bilet sıralarına girmeden gezebilmek mümkün.

CityPass’ın internet sitesinden ya da  müzelerdeki satış noktalarından alınabilen bu bilet  6-17 yaşında iseniz 79  , 18 yaş üstündeyseniz  106 dolara satın alınabiliyor. Sadece Empire State ‘e çıkmak bile tek başına 25 dolar olduğu göz önüne alınırsa  maddi açıdan da avantajlı bir sistem.

106 dolar verip CityPass ınızı aldınız. Bakalım nereler için geçerli.

 

1-Empire State Binası .. Binanın 86. Katındaki gözlem  istasyonuna kadar çıkıyorsunuz. Normal  çıkış bu noktaya kadar. Eğer 102. Kattaki  gözlem noktasına da çıkacağım diyorsanız  17 dolar daha vereceksiniz.  Her gün sabah 8 ile gece 02.00 ye kadar gezebilirsiniz. Citypass’ım var diye sıra beklemeyeceğim diyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece bilet kuyruğuna girmiyorsunuz. Ama yine de yukarı çıkmak için uzun bir kuyruk var. Yaklaşık 45 dakika da en tepeye çıkabiliyorsunuz.

 

newyork

Empire State’ten New York

 

2-Amerikan Doğa Tarih Müzesi (American Museum of Natural History) .. Dünyanın en büyük müzelerinden biri  .  Dinozor fosillerinden, göktaşlarına aklınıza gelen doğaya  ait yüzbinlerce şeyin sergilendiği bu müzeyi bir günde gezmek imkansız gibi bir şey.  Central Park’ın üzerindedir. C ve B metrolarının müzenin tam altında durağı vardır.

 

3- The Metropolitan Museum of Art..  Van Gogh’lar, Seurat’lar, Degas’lar, Manet’ler ..Aklınıza gelen her sanatçının bir ya da birden çok eserini bulursunuz burada.. Dikkat edin ,  Stendhal  sendromu yaşamayın.

 

metropolitan

Metropolitan

 

 

4-MoMa ( The Museum of Modern Art).. Sadece Starry Night tablosunu görmek için bile gidilir buraya. Ama burayı da bir günde bitiremezsiniz. Çıkamazsınız.

 

moma

Moma

 

5-Top of the Rock ( Rockafeller Binası) ya da Guggenheim Müzesi…  CityPass burada size bir tercih sunuyor. Ya Rockafeller in tepesine çıkacaksınız ya da Guggeinheim Müzesini gezeceksiniz. Tercih sizin.

ozgurluk-aniti

6-Özgürlük Anıtı ve Ellis Adası   ya da Manhattan adası etrafında tekne gezintisi.  Burada da size iki seçenek veriliyor. Tavsiyem 2 saat süren Manhattan adası etrafındaki geziye gitmeniz yönünde.  Gezi sırasında zaten Özgürlük Anıtına çok yaklaşıyorsunuz.  Ayrıca Manhattan’daki  kıyı kesimindeki bütün gökdelenleri çok yakından görmeniz mümkün.   Özgürlük Anıtı gezisi ise sizi anıtın olduğu adaya götürüyor. Anıt genellikle bakım yüzünden kapalı ama şansınıza açıksa tepesine kadar çıkabilirsiniz.

Web siteleri:

Statue Cruises 

Circle Line Sightseeing

 

Ayrıntıları kendi sitesinde de inceleyip online bilet satın almanız mümkün.

Not: Söylemeden olmaz işin bir de uyanıklığı var . Bazı müzeler ( Natural History gibi  ) biletlerini bağış karşılığı satıyor. Kendi sitelerinde bağış miktarı bilet başına yaklaşık 15-20 dolar gibi bir fiyat söylenir. Oysa bu tavsiye edilen rakamdır. Siz 1 dolar vererek de içeri girebilirsiniz.

 

vincent vangogh

Van Gogh otoportre- Metropolitan

 

starry night

Starry Night – Moma

 

Yazarın Diğer Yazıları : 

 

Kapak fotografı hariç diğer fotograflar kendi portfolyomdandır. İlgilenenlere adresim

Foto,kedi,kadıköy,pipo,boşgezen gezgin

Facebook Twitter    

No comments

Leave a reply

Daha fazla Seyahat
Sıcacık Floransa Sarısı

  Prego, grazie, ciao, improvviso, amore, arrivederci, mangare, caro, te amo... İtalya, Floransa’dayız... Sanat, aşk, yemek, şarap ve keyif merkezi....

Roopkund Trek / Zirve

  Düz boş bir alanda gözlerinizi kapatın ve yürümeye başlayın. Kaç adım yürüyebildiniz gözlerinizi açmadan? Ben çok denedim, oniki onüç...

Kapat