Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Roopkund Trek / Kamptan önce

3 Yazan : - 14 Nisan 2013 - Seyahat, Yaşam-İnsan

 

-Jarphu kardeş, ne kadar yolumuz kaldı?

-Sevgili Sakni, yolumuz aydınlıktır neden böyle huzursuzlanıyorsun anlamadım, gün doğalı daha birkaç saat oldu, şimdiden güneş hem kalbimizi hem yüzümüzü ısıttı bile.

– Jarphu kardeş, az evvel Lumi hemşire ile ekmeğimizi yerken söyledi, aziz Kartha gölgelerimiz tekrardan kısalmaya başlamadan evvel Bugnal çayırına ulaşamazsak, yarın tapınağa yarımızın bile ulaşamayacağını söylemiş.

Jarphu tüm yüzünü tamamen nerdeyse kapatan kapkara sakalının içerisinden bembeyaz dişlerini göstererek bir kahkaha patlattı.

– Sakni, o Kartha denen bunak rahip götümü yesin, git ona söyle, hergün böyle şuursuzca, bu güzel insanları endişelendirecek kahanetler buyurmaktansa, misket otundan biraz daha merhem hazırlasın, bu dişimin ağrısı beni öldürecek.

Salimallahtan Bendi tapınağına hacca giden bu altıyüzseksen kişilik kafilenin gerçektende o sabah, güneşi görebildikleri son sabahtı. Jarphu ve peşindeki en genci onbir, en yaşlısı seksenüç yaşındaki bu hacı kafilesi, Roopkund gölünde su içmek için mola verdiklerinde güneş en tepedeydi. Trisul’un tepesini kaplayan dumanların Roopkund’a ulaşması çok fazla vakit almadı. İlk düşen dolu taneleri oradaki kimseyi bir saat içerisinde, başlarına nelerin geleceği konusunda uyarmak için yeterli olmamıştı. O yaz günü beklenmedik anda başlayan ve dakikalar içerisinde tenis topundan daha büyük buz taşları olarak mermi gibi inen dolu, iki saat içerisinde yüklerini taşıyan katırlar da dahil olmak üzere gölün etrafında dinlenmek için duran altıyüzseksen hacıyı yok etti. MS. 841 senesinde Roopkund ta bu yaşanılanlardan 1942 senesine kadar kimsenin haberi olmadı.

Bones

Roopkund diye arattığınızda birkaç değişik senaryo yazılmış çizilmiş ama en çok rivayet edilen hikaye, bu yukarıdaki.

Himalayalarda treking yapalım diye niyet ettiğimizde Kaptan Ramesh bana yedi sekiz farklı rota yolladı. Bilmediğim etmediğim yerler..Roopkund Trekking Map Hangisini seçeyim diye karar verirken, iki şeye baktım. İlki en yüksek irtifaya hangi rotada çıkılıyordu, bir diğeri de en fazla çadırda kalmalı rota hangisiydi. İşte Roopkund böyle başladı.

Memleketteki hazırlık günlerimizde olaylar şöyle gelişti. Sekiz kişiyiz, ben ve doktorumuzdan başka grubun içinde daha evvelce Hindistan’a gitmiş kimse yok. Hal böyleyken ekip başı pozisyonu, otomatik bir şekilde doktorumla bana düştü. Doktora, mesleği icabı daha ziyade yanımıza ne ilaç alalım gibi sorular gelirken, bana da ısrarla ( daha evvelce herhangi bir himalaya treking turuna katılmamış olduğumu belirtmeme rağmen ) nasıl ayakkabı alalım? Hava kaç derece? Akşamları kaç derece? Kar olacak mı? Çok yokuş varmı? Nasıl bir çantayla gelelim? Gibi sorular arka arkaya defaten soruluyordu. Bende sorulan her soruyu doğru cevabı vermesi için kaptan Ramesh’e paslıyordum. Kaptan Ramesh’ten gelen cevaplar içerisinde bizi en fazla ters köşeye yatıran, akşamları irtifa sebebiyle hafif serin olabileceği, sıcaklığın geceleri 8-10 derece civarlarında olduğu ama kesinlikle kar olmayacağıydı. Bu konuya daha sonra tekrar döneceğim.

Risikesh, Hindistan’da geçirdiğimiz ilk gece kaldığımız şehir. Medeniyetten uzaklaşmadan önceki son şehir, Tüm ekibin Hindistan’la tanıştığı ilk şehir ve cep telefonlarımızda sinyal alabildiğimiz son şehir. Risikesh bundan başka daha bir sürü ilk ve son barındırıyordu içinde.
bizimminiSabah kahvaltı sonrası minibüsümüze doluştuk ve yedi sekiz saatte varırız denmesine karşılık onbir saatte ulaşacağımız, trekingimizin başlayacağı kasaba olan Mundoli ye doğru yola koyulduk. İlk beş altı saatten sonra tek şeritli toprak köy yollarına girdik ve virajsız bir kilometresi bile geçmeyen yolu tamamlayarak saat gecenin onu gibi Mundoli’ye vardığımızda, hiç birimizin iç organları olması gerektiği yerde değildi.

Mundoli’de geceyi geçireceğimiz guesthouse a giriş yaptığımız da ise elektriklerin birazdan geleceği palavrasına gece sızana kadar inandık. Kısaca şu bilgiyi de aktardıktan sonra akşam karanlıkta ve soğukta tuvalete gitmenin ne kadar zahmetli olduğundan bahsetmeden, hemen sabaha geçeceğim.

Mundoli

Mundoli Village

Sabah kalktık, o anda elbette bundan sonraki dört gecemizde buradaki yatağımızı nasıl özleyeceğimizi fark etmeden, gece, yatak ve soğuk için saydırdık ve sinkaflı cümleler ettik. Birazdan kahvaltımızı edeceğiz, son kez açık alan olmayan bir tuvalette, bağırsakları ve mesaneyi boşaltacağız ardından full pro treking kostümlerimizi giyip, Roopkund a doğru yola koyulacağız.
Bir çoban köpeği Leoparla baş edebilir mi? Bir sonraki bölümde…

Kaptan Ramesh

Kaptan Ramesh

 

Kemal & Dev

Kemal & Dev

 

 

didina

Yazarın Diğer Yazıları

  • Abla
  • Adam
  • 2013 yazında neler oldu?
  • Devrimin Ruhu...
  • Jan Svankmajer

Metin Yuce

Sorunsuz yaşa, parasız idare edebilmenin simyasını bul, ölene kadar gez.
Birde bunun latincesini yazabilecek birini bulsam çok havalı olacak.
sağolsun işletme müdürümüz tercümemi yaptırmış..
Inconsutilem aetate, potens ad tractandum gratis Find alchimiae, usque ad obitum suum in hindsight.

Facebook Twitter YouTube   

No comments

Leave a reply

Daha fazla Seyahat, Yaşam-İnsan
Milyar Dolarlık Hediye

  Bir sabah uyanıyorsunuz ve milyar dolar değerinde bir sanat koleksiyonunuz oluyor. Elbette Metropolitan Art Museum yöneticisi değilseniz bu hayalden...

Varanasi… İlahi Aşk

  Varanasi…  Anlatmak için yeterli ve doğru kelimeleri bulabilmek zor… Önce biraz bilgi… Hinduların en kutsal şehri, ölüm ve yaşamın dostça...

Kapat