Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

1 Yazan : - 02 Temmuz 2013 - Kültür-Sanat, Yaşam-İnsan

“Halit Ayarcı gülmemek için dudağını kıstı.

–          İnanmayan bir adamla çalışmak dünyanın en güç işidir.

Artık bunalmıştım.

–          Bütün dediklerinizi yapıyorum. Bu yetişmez mi? İnanmaya ne lüzum var?

Halit ayarcı bu sefer gerçekten hiddetliydi :

–          Çünkü bana evvela inanç lazım. Saf kalple bu işin doğruluğuna inanç… Siz çürümüş insansınız…Eski ruhsunuz! Hayata inanmayan insanla çalışılmaz. (…) Tarih günün emrindedir. (…) Bütün mesele şuradan geliyor : Kendinizi zamanınızdan üstün görüyorsunuz…Entellektüel gururu. Ben bütün hakikatlerinbilirim demek istiyorsunuz! Hayır azizim, öyle bir şey olamaz. İnsan bütün hakikatleri bilmez, bilemez…”

Zannederim 60’lı yılların sonlarıydı, sabahları, yanılmıyorsam 10:00 da İstanbul Radyosu’nda arkası yarın adı ile radyo skeçleri dinlerdik.

Türk romanının üstadlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Saatleri ayarlama enstitüsü” adlı yapıtı bir radyo oyunu şeklinde düzenlenmiş ve bölümler halindeydi.

O yaşımda farklı birşey olduğunu düşünerek tamamını kaçırmadan takip etmiştim. Daha sonra ise kitabını alarak kütüphanemde vazgeçilmezlerimin arasına koymuştum… İlk aldığım kitap zaman içinde kaybolduğunda yenileyerek eksik etmedim.

Bu romanda yazar, ironik, derin hatta absürt bir bakış ile zamanı ele alıyor. Eski ve yeni zamanın bir aradalığı gelişen, olaylar, yaratılan kurumlar, çok ince ve mizahi bir üslupla hicvediliyor… Roman içinde okur kendinden kesitler bulabiliyor… Üstelik gayet sürükleyici gelişiyor..

 

Muhtemelen okumuşsunuzdur ama okumadınız ise bir başucu kitabı olarak tavsiye ederim…

Ali Ersin Saran

Emekli

Facebook Twitter 

No comments

Leave a reply

Daha fazla Kültür-Sanat, Yaşam-İnsan
Bir Gencin Kıtalararası Taşınma Olayı

Eğer 19 yaşındaysanız ve kıtalararası taşınmanız gerekiyorsa size bir kaç ipucu vereceğim: *Öncellikle geride bıraktıklarınız için üzülmeyin (ölmüyorsunuz çünkü) *Sevdiğiniz...

Devrimin Ruhu…

    Yaşadığın bir şeyin sendeki tezahürü ne kadar büyük olursa olsun, seni ne kadar coşturursa coştursun eğer ilk kez...

Kapat