Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Yaşam ve Ölüm Maskeleri

3 Yazan : - 21 Nisan 2013 - Kültür-Sanat

Başlığı okuyan herkes yaşam ve ölümü sorgulayan metaforlarla dolu bir yazı bekliyor belki de. Oysa gerçekten masklardan bahsedeceğim.

Alfred Hitchcock’tan  Abraham Lincoln’e , Napolyon ‘dan Lenin’e   ve yaşadığı dönemde sanatta politikada ya da herhangi bir konuda ön plana çıkmış insanların yaşarken ya da öldükten sonra yüzlerinin maskları alınmıştır.

Günümüzde de sürüyor mu bilmiyorum bu gelenek. Ama bugünkü teknoloji sayesinde çok da gerek var mı buna ayrı bir tartışma konusu. Mask almaya gerek kalmadan 3d modellemeler yapmak çok kolay olsa gerek.

Bu masklar bahsettiğim gibi iki türlü. Biri yaşarken alınanlar ( Life Masks), diğeri de ölümün hemen sonrasında alınanlar (Death masks)

Ölüm her daim bilinmeyen ,korkulan olduğu için ,ölmüş kişiden- hem de bu kişi çok çok ünlüyse-  alınan masklar her zaman ilgi çekici olacaktır.

Resimlerin üzerine tıklayarak daha büyük halini görebilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları : 

Foto,kedi,kadıköy,pipo,boşgezen gezgin

Facebook Twitter    

No comments

Leave a reply

Daha fazla Kültür-Sanat
Daft Punk Röportaj : Birinci Bölüm

Daft Punk'ın yeni albümü 'Random Access Memories' in yayınlanmasına sayılı günler kala (21 Mayıs 2013)  bir çok haber ve video...

Dali’nin Bıyığı – Bugün Postadan Ne Çıktı ?

  Önceki yazılarımda efsanevi  fotografçı  Philippe Halsman’dan bahsetmiştim.  Halsman’ın ünlüleri zıplarken çektiği fotoğraflar arasında Dali de vardı. İşte bugün postadan...

Kapat