Warning: Illegal string offset 'custom' in /home/lovepeac/public_html/wp-content/plugins/super-post/super-post-meta.php on line 89

Yeni komünist manifesto bizi mağara resimlerine geri mi götürecek

0 Yazan : - 23 Mart 2013 - Yaşam-İnsan

21 Şubat 1848 de yayımlandığında Marx ve Engels bu yapıtlarının dünyanın gelmiş geçmiş en çok okunan 10 eserinden biri olacağını hiç düşünmüşler miydi bilemeyiz ama 200 sene ye yaklaşan tecrübesiyle bu eser hala insanlı sosyal hayatın tutuşturucusu ( çıra ) olma görevini başka bir esere devredememiştir. Bu sebeple yeni çağ içerisinde yaşayan tüm düşünürler yeni bir model arayışlarını sürdürürken üzerine çıkmaya çalıştıkları ” komünist manifestonun ” aşılması zor yapısının gerçeğiyle şu ana kadar bu eserin uzaktan akrabası olabilecek karakter özelliklerini bile taşıyabilen bir manifesto üretememişlerdir.

Taaaaki bana kadar.. :)

Ha siz şimdi böyle ciddi bir yazı mı yazacağımı zannetiniz? hadii lennnn…benden ciddi bir şey çıkmaz yemin ederim gerekirse de bir kaç kutsal kitaba birden el basabilirim, yetmezse ayaklarımı da basarım oda yetmezse üzerlerine çıkar tepinirim.

Benim diyeceğim o ki,

Biz +15 Milyonluk ( kimilerine göre bu 20 M ) bir şehirde yaşayan bir grup insanlar olarak, bu kadar büyük bir şehirde yaşamanın amazonun balta girmemiş cangılında yaşamaktan daha zor ve boktirik birşey olduğunu bir zamandır kavradık. Ama hikaye bu ya, bir yandan da bu şehrin ışıltısı, afyonu, kokusu, enerjisi bizi buraya ölsen kopamazsın şeklinde bağlamıştı. Ne yapıyorduk öfff şöyle pöff böyle hep şikayet hep şikayet. anadan babadan şikayetten tutun da memleketi yöneten bademlerden şikayete kadar mikro kozmos tan makro kozmos a kadar herşeyden şikayet eder bir hale geldik. Sabahları kalktık güneşe selam durduk, akşam oldu alkolü içimize doldurduk. Onu denedik, bunu denedik, yok olmadı da olmadı. Sonra bu üç beş insan birbirimize yakın durduk, hani sıkılaşırsak araya boşluk bırakmazsak daha büyük bir hacim tutarak, kütlenin büyüklüğünden istifade edip daha sağlam durabilelim diye. Bunu alıştıra alıştıra yaptık araya girenler oldu, çıkanlar oldu, bazen kalpler birdi ama bedenler arasına mesafeler girdi, mesele değil ama sonunda topak olduk yaşadık işte böyle. Sonra minik minik bir sesler çıkmaya başladı bu sevgiyle kutsanmış minik insan topağımızın içinde. Yahu dedik hep birlikte şöyle kocaman bir eve taşınsak altta siz otursanız üsttede de hakim amirimiz otursa ortaya da biz yerleşsek, bodrum katta da üretim yapsak. Sen mal müdürü olsan, ben kültür işlerinden sorumlu genel sekreter olabilirim, o da yeme içme işleri bakanı olsa.. hani hep birlikte bir arada yaşayalım, biz birbirimizi seviyoruz, beraberken çok gülüyoruz, eğleniyoruz ve bizim ruhumuzu karartan herşeyle pekte güzel dalgamızı geçip güzel içkiler içip güzel yemekler yiyoruz.İşte budur yoldaşlarım, Marx ın Engels in 200 sene önce söylediği komünist manifestonun karşısında durabilecek hatta belki üstüne çıkabilecek fikir, çağımıza uygun bir şekilde bir mağaraya sığabilecek kadar kalabalıkla mağaramıza geri dönüp orada yine kendi boyamız kalemimizle duvarlarına resimler çizebilmemizdir.Goa ya gittik bunu tecrübe edipte pek başarılı olmadık mı? 3 kuruşa 10 gün geçirirken, her birimiz pis pis hastalıklarla boğuşurken, mutluyduk ama. Hangimiz mızıldadı, hangimiz uyuzluk yapıp arıza çıkardı. Büyüğümüzde vardı, küçüğümüzde vardı, ne oldu? Hiççç dönmeseydik dönmezdik, derdi tasayı bıraktık uzaklarda yanımızda getirmedik ayakta terlik götte şort belki akşamları bir de üste tshirt başka birşeye ihtiyaç duyduk mu? Yok iyidik böyle.

KristofŞimdi aramızdan bir kısım cesur yürekli kristof kolomb çok uzaklara yelken açtı. Onlar bizim öncülerimiz olma cesaretini gösteren gönüllülerimiz. Orada şimdi, mekanı bize hazırlayacak onlar, mağarayı bir temizleyecekler, duvarlara güzel bir kaç küçük resim yapacaklar, öndeki küçük bahçeye birşeyler ekecekler, yakın civardaki avlak alanları keşfedip taşları yontup sivri uçlu mızrakları hazır edecekler. Sonra bizde gidip hazıra konacağız.. :)

 

Belki biraz adeletsiz gözüküyor olabilir ama değil.

simsirBizde buradan onlara destek olacağız, burayı onlara hep hatırlatıp, orada olmanın mecburiyetini akıllarında tutmalarına yardımcı olacağız, zor günler olacak, bıkkınlıklar olacak, pişmanlıklar da olabilir ama bunlar belki konuşulamayacak. Ama biz sonunda mağaramızı bulacağız ve orada mutlu ve uzun hep birlikte bir ömür geçirip, mezarımızı da mağaranın güneyindeki ormanın girişinde bulunan büyük şimşir ağacının dibine yapacağız..

Yazarken bana desteklerini eksik etmeyen,

3 sarma sigara

Jeam Beam shot ( Devil’s cut )

Kahve

iMac

Okuma gözlüğü

Ali Tikveş e sonsuz sevgilerimi iletmek istiyorum.

 

Yazarın Diğer Yazıları

 • Abla
 • Adam
 • 2013 yazında neler oldu?
 • Devrimin Ruhu...
 • Jan Svankmajer

 

Metin Yuce

Sorunsuz yaşa, parasız idare edebilmenin simyasını bul, ölene kadar gez.
Birde bunun latincesini yazabilecek birini bulsam çok havalı olacak.
sağolsun işletme müdürümüz tercümemi yaptırmış..
Inconsutilem aetate, potens ad tractandum gratis Find alchimiae, usque ad obitum suum in hindsight.

Facebook Twitter YouTube   

6 Comments

 • tanya 23 Mart 2013 - 09:55

  Sizi seviyorum!

  Birkac eesim tamamlandi duvvarlarda..daha yapilacak cok sey var ama iki kdati becerdik Met!

 • Çok sevdim. Bu hız ve bu içerik zenginliğinin devamını dilerim mirim…

 • hande 23 Mart 2013 - 12:12

  Gözlerim doldu :…) ağlamak istiyom

 • Metin Abi, Profilindeki yazının Latincesi – Inconsutilem aetate, potens ad tractandum gratis Find alchimiae, usque ad obitum suum in hindsight.

 • Leave a reply

  Daha fazla Yaşam-İnsan
  Öylece çıka geldik!

  Hani bazen öylece durursunuz, iyi şeyler gelir sizi bulur ya..hah işte tam olarak o anları yaşıyoruz biz. Aniden aldığımız Kanada'ya...

  Teknolojinin Dibi

  Kendi aramızda iletişim kurmak için twitter ile başlayan maceramız 140 karaktere isimlerin bile sığmaması üzerinde Whatsup ve MessageMe ile devam...

  Kapat